لطفا از مرور گر فایر فكس استفاده كنید ...................................به نامی خودای گه وره و وه شه ویس ....هه‌رچه‌ن مه‌واچان فارسی شه‌که‌ره‌ن * کوردی جه‌ شه‌که‌ر به‌ڵ شیرین ته‌ره‌ن * یه‌قینه‌ن جه‌ ده‌ور دونیای پڕ ئه‌ندێش * هه‌رکه‌س دڵشاده‌ن وه‌ زوان وێش*خانای قبادی............................... مشاهیركُرد
کلیک کنید
شهید قاضی محمد

مشاهیركُرد
 
قالب وبلاگ

فراخوان نخستین همایش  » داستان کوتاه هورامی«

فیش حقوقی معلمان سراسر كشور

زكات علم نشر آن است

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
لینك دوستان

كتیب خانه ئه وین

كتاب خانه هورامان

هه ورامان هانه به رچه م

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

سه راو هه ولی

دانستنیها

Wimir|ویمیـــــر

گفتگو با حسن کلیجی فرماندار سالهای دور سمیرم
روزی روزگاری؛ فرماندار مهابادی در قلب ایران زمین
همیشه سعی می کردم به مردم نزدیک باشم و با آنها رابطه گرمی داشتم همیشه منافع ملی را در نظر می گرفتم با خود می گفتم باید عملکرد مثبتی از خود بر جای بگذارم تا همه بدانند که کردها هم می توانند در مناصب مدیریتی مناطق مختلف کشور حضور داشته باشند.
 در طول حیات سیاسی معاصر ایران هرازگاهی شخصیت های کرد توانسته اند به مناصب مدیریتی کلان تکیه بزنند و منشأ خدماتی برای سیستم اداری کشور گردند. از این میان می توان به دکتر کریم سنجابی دکترای حقوق از دانشگاه پاریس  در کابینه دکتر مصدق اشاره کرد که مدت کوتاهی به وزارت فرهنگ رسید و بعداً قاضی اختصاصی ایران در پرونده اختلاف نفتی ایران و انگلیس در دادگاه لاهه گردید، وی با پیروزی انقلاب اسلامی ، مقطعی در دولت موقت نیز وزیر امور خارجه بود.
از دیگر شخصیت های کرد که منصب وزارت را کسب نموده اند می توان به یحیی صادق وزیری اشاره کرد که آخرین وزیر کرد اهل سنت ایران بود و در کابینه بختیار سمت وزارت دادگستری را در اختیار داشت وی از شاگردان کریم سنجابی بود. بسیاری استعفای صادق وزیری از وزارت دادگستری را یکی از عوامل تسریع سقوط کابینه بختیار می دانند.
ابراهیم یونسی، نویسنده نامدار، دیگر شخصیت سیاسی کرد بود که  به عنوان اولین استاندار کردستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزیده شد. اسامی بسیاری وجود دارد که می توان به این لیست اضافه کرد و همه بیانگر این مطلب است که کردها نیز این توانایی و شایستگی را دارند که در پست های کلان مدیریتی به کار گرفته شوند.
در همین زمینه یکی از مدیران کرد مهابادی رامعرفی میکنیم که سالها پیش به عنوان فرماندار سمیرم شهری در قلب ایران زمین فعالیت کرده و بعدها نیز پست معاونت سیاسی استانداری هرمزگان را در اختیار داشته است.
گفتگو با آقای سید حسن کلیجی بازگویی یک عمر خاطره و تجربه است تجاربی گرانسنگ از یک شخصیت کرد مهابادی که سالها پیش وارد عرصه مدیریت این مرز و بوم شد و با عملکرد خود ثابت نمود که کردها نیز می توانند سکان مدیریت در سطوح مختلف کشور را به دست گیرند.
آقای کلیجی سالها فرماندار سمیرم بود و بعدها نیز به معاونت استانداری کردستان و هرمزگان رسید و نشان داد تفاوتی میان یک کرد مهابادی و دیگر شهروندان ایران زمین برای خدمت به کشور وجود ندارد.
سید حسن کلیجی متولد سال 1314 در شهرستان مهاباد دراستان آذربایجانغربی می باشد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در این شهر گذراند و سپس در رشته حقوق به ادامه تحصیل پرداخت. پس از اخذ لیسانس حقوق موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد سیاست بین الملل از مرکز عالی مطالعات بین الملل تهران وابسته به وزارت خارجه شد. آقای کلیجی به زبانهای انگلیسی و فرانسوی تسلط دارد و به مدت یک سال و نیم نیز در آلمان دوره مدیریت حکومت های محلی را گذرانده و حائز دیپلم مدیریت حکومت های محلی در سال 1349 شده است.
یک فرزند پسر به نام سیامک دارد که فوق تخصص قلب می باشد و در کردستان عراق مشغول به خدمت است او در سال 1361 از وزارت کشور بازنشسته شده است و هم اکنون ساکن مهاباد می باشد.
 گفتگو ی حاضر بخشی از خاطرات و تجارب دوران مدیریت و خدمت ایشان درحوزه های مختلف مدیریتی در پهنه ایران زمین میباشد. متن زیر  مرور خاطرات این فرماندار کهنه کار مهابادی است که در روزگاری نه چندان دور توانست نشان دهد ایران می تواند از فرمانداران و مدیران با دانش کرد اهل سنت نیز بهره گیرد.
* آقای کلیجی از شما تشکر می کنم که با وجود قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان وقت خود را در اختیار ما قرار دادید. برای شروع بفرمایید که چه شد وارد وزارت کشور شدید و نحوه ورودتان به سیستم اداری کشور چگونه بود؟
- بنده پس از پایان تحصیل در رشته حقوق با انگیزه خدمت به ایران و اثبات این مسئله که کردها هم می توانند در امور اجرایی کشور فعالیت کنند در آزمون ورودی وزارت کشور شرکت کردم و با پذیرفته شدن در این آزمون با توجه به مدرک تحصیلی ام در سال 1347 به عنوان بخشدار انارک نائین یزد مشغول به کار شدم. بخشداری ام در انارک مدت زیادی طول نکشید و برای گذراندن دوره دیپلم حکومت های محلی راهی آلمان شدم و پس از اخذ این مدرک که حدود یک سال و نیم طول کشید به کشور بازگشتم و این بار به عنوان بخشدار خوانسار راهی این شهر شدم که شهری بسیاری مترقی بود و آن زمان که بنده در آنجا بودم 17 کارخانه ریسندگی و بافندگی در آن فعال بود. در سال 1349 به خدمت در بخشداری خوانسار مشغول شدم و در کل بسیار ساده و با یک آزمون ورودی در وزارت کشور من وارد چرخه مدیریتی کشور شدم که البته درجات مدیریتی را پله پله طی کردم، ابتدا بخشدار شهری کوچک شدم بعد بخشداری شهر بزرگتری را در دست گرفتم و سرانجام هم فرماندار شدم و اواخر خدمت نیز معاون سیاسی استانداری بودم.
* نحوه تعامل مدیریت کلان کشور با شما چگونه بود و چه مسیرهایی را طی کردید تا اینکه سرانجام فرماندار شدید؟
- آن زمان در وزارت کشور آقای دکتر انصاری وزیر بود که برخورد بسیار مناسبی داشتند و من با مانع جدی روبرو نبودم و تنها وقتی که بخشدار خوانسار بودم یکی از مقامات بالاتر از من یک کار غیرقانونی خواست و چون من آن را قبول نکردم بنده را به بخشداری میمه تنزل داد که منطقه کوچکتری بود حتی مردم خوانسار نیز که عملکرد مرا دیده بودند به این موضوع اعتراض کردند و گفتند که کلیجی باید ارتقا بگیرد. به هر حال دوران بخشداری میمه کوتاه بود و بنده در سال 1351 که آقای زاب استاندار اصفهان بودند با توجه به عملکرد سالم و موفقیتم من را به عنوان فرماندار سمیرم انتخاب کردند. در مورد تعامل مدیریت کلان  این را باید بگویم که حکم فرماندارها را آن زمان شاه باید امضا می کرد، پس از اینکه حدود 6 ماه بود که فرماندار سمیرم شده بودم هنوز حکم بنده صادر نشده بود که سرانجام سازمان امنیت بنده را خواست و از من سوال پرسید که با فلانی چه نسبتی داری و بنده نیز پاسخ دادم. آنها به مسئله یکی از بستگانم اشاره کردند که با ساواک مشکل داشت و عضو یکی از گروه های سیاسی وقت بود بنده هم جواب دادم که مسئولیت کارهای هر فرد به عهده خودش است و ربطی به بستگانش ندارد و آنها هم پذیرفتند و سرانجام حکم بنده امضا شد.
* عملکردتان در سمیرم چگونه بود؟ چگونه با مردم آنجا تعامل داشتید؟ آیا کرد بودنتان مشکلی ایجاد نمی کرد؟
- در سمیرم استقبال خوبی از من شد. مطلقاً کرد بودن من مشکلی ایجاد نمی کرد. همیشه سعی می کردم به مردم نزدیک باشم و با آنها رابطه گرمی داشتم همیشه منافع ملی را در نظر می گرفتم با خود می گفتم باید عملکرد مثبتی از خود بر جای بگذارم تا همه بدانند که کردها هم می توانند در مناصب مدیریتی مناطق مختلف کشور حضور داشته باشند. هیچگاه در دوران مسئولیتم قومی فکر نکردم زد و بندی نداشتم و با نیروهای آن منطقه همکاری می کردم. حتی بنده در جریان انقلاب همراه مردم بودم و در جریان یکی از اعتراضات تیر خوردم و مردم سمیرم مرا به بیمارستان انتقال دادند و در بحبوحه انقلاب مجروح شدم.
* شرح وظایف فرمانداری در آن زمان چگونه بود ؟ انگیزه تان برای خدمت در یک شهر غیر کردنشین در قلب و مرکز ایران چه بود؟
- وظایف فرماندار به مانند الان بود. تمامی دستگاه ها زیرنظر فرمانداری بودند. منتها آن دوره به دلیل کمبود بودجه و کمی درآمد فروش نفت، مشکلات مالی وجود داشت. بیشتر بودجه کشور در اختیار دربار بود و درصد کمی به استانها تخصیص می یافت و برای اینکه یک فرماندار بتواند بودجه لازم شهرش را اخذ کند باید هم نفوذ زیادی می داشت و هم خود توانمند می بود و رایزنی های زیادی می کرد. عملکرد بنده در سمیرم بسیار مثبت بود. بر روی مسئله پاک بودن مالی تاکید داشتم هیچگاه خلاف قانون را نمی پذیرفتم. می خواستم در ذهن مردم سمیرم به عنوان یک کرد خاطره خوبی بر جای بگذارم. خود را سفیر صلح کردها در قلب ایران زمین می دانستم تا این را اثبات کنم که کردها به راحتی می توانند مناصب حکومتی را در هر جای ایران در اختیار بگیرند.
* آقای کلیجی پس از فرمانداری سمیرم به چه سمتی منصوب شدید و چه اتفاقاتی افتاد؟
- بنده در سال 57 قرار بود که فرماندار اصفهان شوم من از سال 51 که 37 ساله بودم فرماندار سمیرم شده بودم و به دلیل عملکرد مثبت 6 ساله ام درفرمانداری سمیرم مورد توجه وزارت کشور و استانداری اصفهان قرار گرفتم. اما پیش از اینکه ارتقا پیدا کنم جریانات انقلاب پیش آمد من در یکی از اعتراضات مردم با آنها همراه شدم و در آن تظاهرات تیر خوردم. مردم ابتدا به خیال اینکه کشته شده ام شعار می دادند فرماندارمان را کشتند اما بعد که متوجه شدند زخمی شده ام مرا به بیمارستانی در اصفهان منتقل کردند. خلاصه پس از انقلاب، دفتر نخست وزیری مرا احضار کرد. آن موقع خدمت آقای صدر حاج سید جوادی رفتم ابتدا قرار بود حکم استانداری کردستان را به من بدهند که بعداً سیاستشان تغییر کرد و معاون سیاسی استاندار کردستان در دولت موقت شدم. با آقای حقانی و دکتر اردلان به کردستان آمدیم. در آن زمان در استانداری جایی پیدا نمی شد و همه اتاق ها در اختیار گروه های سیاسی بود با زحمت چند اتاق پیدا کردیم و با دکتر اردلان و آقای حقانی مشغول به کار شدیم. تا اینکه آقای دکتر یونسی استاندار شدند و به کردستان آمدند بعدها با حضور هیئت حسن نیت و اختلافاتی که پیش آمد بنده به تهران رفتم و خواستم که مرا به جایی دیگر منتقل کنند. آن زمان آقای یزدان حاجی حمزه معاون وزیر کشور بود. ایشان گفتند می خواهیم به یک استان جنوبی بروید که اهل سنت نشین است. من را معاون سیاسی استاندار هرمزگان کردند آن وقت استاندار شیعه بود و می خواستند یک اهل سنت معاون سیاسی وی باشد. من به هرمزگان رفتم. در آنجا برخورد مردم بسیار مناسب بود و من تعامل بسیار خوبی هم با استاندار و هم با مردم بندر عباس داشتم. آنجا نیز سعی کردم بهترین چهره را از خود به نمایش بگذارم و همانطور که گفتم یک سفیر صلح از کردستان باشم که در نقطه ای دیگر در کشور فعالیت و خدمت می کردم. همیشه خواستم این نگرش را که کردها صرفاً کشاورز یا دامدار هستند عوض کنم و اثبات کنم که کردها هم تحصیل کرده دارند، مدیر دارند و می توانند در بالاترین مناصب سیاسی خدمت کنند.
* شما یک کرد  مهابادی هستید که در استانهای یزد، اصفهان و هرمزگان در پست های مختلف خدمت کرده اید، چه انگیزه مضاعفی داشتید که در خارج از کردستان به دیگر هموطنانتان خدمت کنید و چه چیزی باعث رغبت و انگیزه بیشتر شما می شد؟
- مهمترین مسئله این بود که من کرد بودم و کردها خود را از هر قوم دیگری ایرانی تر می دانند. ما به هیچ عنوان نمی خواهیم به چشم بیگانه با ما برخورد شود ما از همه ایرانی تر هستیم. بنده می خواستم اثبات کنم که یک کرد می تواند در هر جای ایران مدیر باشد. یک کرد به مانند هر ایرانی دیگری برای کشور دلسوزی می کند و میل به خدمت دارد. همیشه سعی می کردم بهترین باشم تا همه بدانند کردها بیگانه نیستند و دل در گرو ایران دارند. من در زمانی که فرماندار یا معاون استاندار بودم نحوه گزینش افراد همکارم هم بر این اساس بود که چه کسی بیشتر می تواند منشأ خدمت شود، چه کسی می تواند به پیشبرد امور کمک کند. هر جا احساس کردم مشکلی هست درصدد رفع آن برآمدم و در کل در حد خود تلاش کردم چرخ مملکتم بچرخد و سهم کوچکی در این زمینه به عنوان یک کرد ایرانی داشته باشم.
* چه شخصیتهای کرد دیگری می شناسید که در آن دوران در مدیریت کلان حضور داشتند؟
- آقای محسن شافعی بود که فرماندار نقده بودند، آقای خالقی که یادم نمی آید در کجا خدمت می کردند، جناب صادق وزیری بودند که هم رئیس دیوان عالی کیفری بود و بعدها هم وزیر دادگستری شد و دیگرانی که الان حضور ذهن ندارم.
*  همانطور که مستحضرید امسال در انتخابات ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی به عنوان منتخب ملت برگزیده شدند. شعار ایشان اعتدال و تدبیر و امید است شما به عنوان یک کرد  که سالها در مرکز ایران فرماندار بوده اید در مورد استفاده از مدیران کرد در پست های ملی ،چه توصیه ای دارید؟
- بله جناب آقای دکتر روحانی با حمایت مردم و شعار اعتدال به میدان آمده اند که امیدوارم در عمل هم این مسئله را نشان دهند. بنده عرض می کنم که وجود کلیجی و دیگر نمونه هایی که عرض کردم اثبات می کند که کردها و به خصوص کردهای اهل سنت می توانند در همه جای ایران به عنوان مدیران اجرایی به کار گرفته شوند. کردها بیش از هر کسی دلشان در گرو ایران است. ما خود را اصیل ترین قوم ایرانی می دانیم ما بیگانه نیستیم ما نمی خواهیم به ما به چشم معارض و اپوزیسیون نگریسته شود. وقتی به مهاباد برگشتم و بازنشسته شدم نیروهای امنیتی مرا خواستند و در هتل هیلتون تهران با آنها ملاقات کردم و گفتم نگرش خود را عوض کنید آخر فرماندار اشنویه، سردشت حتی سمیرم، خوانسار و... چیست که اگر کرد باشد مشکل ایجاد می شود؟ گفتم به کردها اعتماد کنید مگر این سمت ها چیست که آن را از کردها دریغ می کنید؟ اگر فرماندار سردشت بومی باشد چه اتفاق امنیتی رخ می دهد؟ کردها چه ضرری به دستگاه اجرایی کشور می زنند؟ گفتم که به کردها میدان بدهید آنها بیش از هر کسی ایران را دوست دارند و به آن فکر می کنند.
* آقای کلیجی ممنونم که با حوصله به سوالات ما پاسخ دادید؛ در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید؟
- بنده از خبرگزاری کردپرس که این مجال را فراهم کرد تا به بازگویی تجارب آن زمان بپردازیم تشکر می کنم و در پایان می گویم من ایرانی هستم و در ایران زندگی می کنم و امیدوارم ایران به جایی برسد که کردها در آن به مسئولیت ها و سمت های کلان مدیریتی برسند. انشاءالله مطالعه بیشتری در مورد کردستان انجام دهند و شاهد تغییرات مثبتی در راستای منافع ملی و مردم باشیم. به مردم اقبال نشان دهیم تا ببینیم کردها دلسوزترین وتوانمندترین مدیران خواهند بود وقایع دهه اول انقلاب یک اتفاق تحمیلی به منطقه بود و چهره خدوم کردها به مردم وکشور وصف ناشدنی ست.کردها عاشق خدمت می باشند.اعتماد کنید مطمئناً این اعتماد می تواند در راستای پیوندهای اقوام ایرانی نقش مفیدی داشته باشد.
 
مصاحبه و تنظیم : متین مستوفی- عبدالقادر نیازی
 
 

کد مطلب: 48208  |  تاریخ: ۱۳۹۲/۵/۱۴  |  ساعت: ۱۷ : ۵۱
برچسب ها: حسن کلیجی،
[ دوشنبه 14 مرداد 1392 ] [ 23:52 ] [ زیرك محمدیان،كامیاران،پالنگان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

زیرك محمدیان

لینک دوستان
امکانات وب

آفتاب روانسر- کلیک کن

وبلاگ پالنگان،پالنان

اخبار كردستانات

مشاهیر كرد

ممنون میشم اگه كد داخل مستطیل را در وبتون جا دهید آمار چندین وبلاگ

نشریه غرب

كد لو گوی ده لاقه ویه رده ی  )

تفسیر فی ظلال القرآن

فاتحه خوانی،سنت ها،بدعت ها

قرآن كُردی

کورد

هه نبانه بورینه

كد لو گوی یانه و شیعره كام )

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات