تبلیغات
لطفا از مرور گر فایر فكس استفاده كنید ...................................به نامی خودای گه وره و وه شه ویس ....هه‌رچه‌ن مه‌واچان فارسی شه‌که‌ره‌ن * کوردی جه‌ شه‌که‌ر به‌ڵ شیرین ته‌ره‌ن * یه‌قینه‌ن جه‌ ده‌ور دونیای پڕ ئه‌ندێش * هه‌رکه‌س دڵشاده‌ن وه‌ زوان وێش*خانای قبادی............................... مشاهیركُرد
کلیک کنید
شهید قاضی محمد

مشاهیركُرد
 
قالب وبلاگ

فراخوان نخستین همایش  » داستان کوتاه هورامی«

فیش حقوقی معلمان سراسر كشور

زكات علم نشر آن است

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
لینك دوستان

كتیب خانه ئه وین

كتاب خانه هورامان

هه ورامان هانه به رچه م

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

سه راو هه ولی

دانستنیها

Wimir|ویمیـــــر

اما دو حزب دیگر که خود را اپوزیسیون می‌خوانند، آن‌ها احزاب اسلامی هستند. البته آن‌ها نیز این موضوع را که ما زیر یک چتر غربی و آمریکایی باشیم نمی‌پسندند. آیا پاسخ شما را دادم؟ بنده سیاسی نیستم و همانند این که یک شعر فروغ فرخزاد را تجزیه و تحلیل می‌کنم، می‌توانم این واقعیت تراژیک خودمان را تحلیل کنم.

 

-        آنها مدعی هستند که فساد گسترده ای در ارکان حکومتی نفوذ کرده است…

 

بله، وجود دارد. اما بنده پیش از آن‌ها این مسئله را عنوان کردم.

 

-        بله، درست است. می گویند نخستین کسی که مسئله فساد را بیان کرده است شما بودید.

 

آری! از سال ۱۹۹۴ تا امروز مانند یک شیر به آن‌ها غرش کرده‌ام.

 

-        یعنی از ۱۷ سال پیش.

بله! اما نه تنها بنده، بلکه شیرزاد حسن نیز که رمانش به فارسی برگردانده شده است، بختیار علی که رمان‌هایش به زبان‌های فارسی و آلمانی ترجمه شده است، زیرک کمال و روشنفکران و نویسندگان بسیار دیگری قبل از نوشیروان مصطفی، همگی این اعتراض‌ها را نوشته‌ایم. هنگامی که ما مانند شیر به آن‌ها غرش می‌کردیم، آن‌ها می‌گفتند دهان این سگ‌ها را ببندید. آن هنگام که بنده اپوزیسیون بودم، این اپوزیسیون فعلی در دولت مشغول دزدی پول بودند.

 

-        این ادعاهای مبارزه با فسادی که آن‌ها طرح می‌کنند، آیا پوششی ظاهری برای رسیدن به قدرت است، یا واقعاً پشیمان شده‌اند و می‌خواهند به دموکراسی برسند؟

 

فکر می‌کنم که هدف اول آن‌ها رسیدن به قدرت است. البته بدون آن‌ها نیز رسیدن به دموکراسی میسر خواهد شد، چون توده مردم اصرار دارند و رهبران و حکومت کرد، این حرکت را آغاز کرده‌اند؛ با وجود آن‌ها یا بدون وجود آن‌ها. به زعم بنده حکومت کرد می‌خواهد که این کار را انجام دهد، توده مردم نیز این کار را می‌خواهند. به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم اپوزسیون مانند این خاکستر سیگار اضافی است. ما بدون این اپوزسیون نیز اراده و مطالبه داریم. البته که توانایی لازم را نیز داریم و می‌توانیم این کار را بدون نوشیروان مصطفی و بدون دو گروه اسلامی انجام دهیم.

 

-        تا چه زمانی به این چتر قدرت حمایت غربی در کردستان نیاز وجود دارد؟ یعنی زمانی فرا می‌رسد که شما بدون این چتر به صورت مستقل کار کنید؟

 

تا هنگامی که جمهوری اسلامی ایران به آزادی کردها احترام نگذارد، این چتر غربی لازم است. تا آن زمان که سوریه، مالکی، ترکیه و ایران به کرد عراق احترام نگذارند، همچنین به کردهای خودشان، فکر می‌کنم این چتر غربی برای ما نیاز است. به تصور بنده، و به همین دلیل است که می‌گویم، جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، مالکی و سوریه باید با نگاه به تجربه، در سیاست خود بازنگری کنند؛ برای این که ایران بتواند ما را همانند یک برادر بزرگ، هم‌نژاد و هم دین در آغوش خود بگیرد.

ما خواستار این هستیم و می‌خواهیم که در آغوش ایران باشیم و با ایرانی‌ها متحد شویم. ما همچنین خواستار روابط مناسب و مسالمت‌آمیز با عراقی‌ها، مالکی، ترک‌ها و سوری‌ها هستیم. اما اگر آن‌ها قصد انجام این کار را ندارند، ما چاره دیگری نداریم، باید کجا برویم؟

 

-        تصور نمی کنید تکیه به غرب مانع از آن شود که دولت بودن احزاب حاکم کنونی ـ در واقع دولت منطقه­ای کُرد ترکیبی از این دو حزب بزرگ است ـ خیلی طول بکشد؛ چون غرب با آن احزاب راحت‌تر می‌توانند تعامل داشته باشند تا با یک دولت منطقه­ای؟

 

درست است! اما فکر می‌کنم که در حال این هستیم که یک حکومت مستقل از حزب درست کنیم.

 

-        بدون حضور گوران؟

خیر، آن‌ها (حکومت) می‌گویند گوران، اتحاد اسلامی و کومله‌ اسلامی را نیز قبول دارند. آن‌ها هم دعوت می‌شوند که بیایند و با یکدیگر حکومتی مستقل از احزاب تشکیل دهند. بنده تصور می‌کنم حتی اگر گوران، اتحاد اسلامی و کومله اسلامی بیایند و یا نیایند، کردها می‌خواهند حکومتی خارج از حزب و مستقل از احزاب تشکیل شود. به همین دلیل است که تصور می‌کنم بهتر است گوران، اتحاد اسلامی و کومله اسلامی بیایند و یک حکومت کثرت‌گرا و مشترک تشکیل دهند.

 

گفته می‌شود بی تجربگی موجب شد که برخی در سلیمانیه و در حلبچه کشته شوند. می‌گویند چنانچه همین مسأله نیز مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است زخم جنگ دهه ۹۰ را احیا کند؛ یعنی همان خاطره برادرکشی سال ۹۴ به بعد که تا ۹۹ به طول انجامید. فکر می‌کنید چرا آن‌ها در خیابان کشته شدند؟ آیا نباید حادثه مورد بازبینی قرار گیرد؟

البته بنده این حادثه‌ای را که واقع شد و همچنین کشته شدن یک جوان را محکوم می کنم، این کار غیر انسانی …

 

- البته چند نفر کشته شدند…

تنها یک نفر کشته شده است. دو نفر از نیروهای حکومت، پلیس و امنیت در حلبچه کشته شده‌اند. پس از آن یک نفر، نفر دوم نیز کشته شده است. یعنی دو نفر از تظاهرات کنندگان و دو نفر از سوی پلیس کشته شده‌اند.

 

-        پس آن‌ هشت عکس منتشر‌شده از چه کسانی است؟ عکس‌های آن‌ها را در سلیمانیه روی تابلو نصب کرده‌اند: عکس یک کودک، پیرمردی ۶۵ ساله و چند جوان. می‌گویند آن‌ها شهدای ما هستند که توسط پیشمرگه کشته شده‌اند. از برخی نیز فیلم دارند.

 

دوست ندارم درباره آمار اشتباه کنم. اما به طور کلی این کشته شدن‌ها را محکوم می‌کنم؛ از هر طرفی که باشد، چه از سوی پلیس چه از طرف مردم. بنده برای این مسئله بسیار متأسفم. اما تصور می‌کنم که این تصمیمی برنامه‌ریزی شده نبوده است.

 

-        کاملاً به صورت تصادفی رخ داده است؟

از هر دو طرف یک اتفاق بوده است. اگر به برادرکشی منجر شود بسیار متأسف خواهم شد.

تصور می‌کنم اگر اپوزسیون نخواهد با حکومت، یعنی پارتی و اتحادیه مذاکره کند، باید دید که  چه راه‌های دیگری را انتخاب خواهند کرد. مسئله رسیدن یا نرسیدن ما به برادرکشی در دست اپوزیسیون است.

 

-        یعنی مشروط به رفتار آن‌ها خواهد بود…

 

بله! به همین دلیل می‌گویم اگر آن‌ها ما را به برادرکشی برسانند، مسئولیت بر عهده آن‌ها خواهد بود. چون در حال حاضر حکومت می‌خواهد آن‌ها وارد گفت­وگو شوند و در این حکومت سهیم شوند.

 

-        در نهایت راه حل شما چیست؟

بنده سیاسی نیستم و هیچ راه‌حلی ندارم؛ به جز این که گفت و گو و مشارکت اپوزیسیون در حکومت صورت بگیرد. چون سیاسی نیستم نمی‌توانم هیچ پیشنهادی ارائه دهم.

 

با توجه به فعالیت گروه­های مذهبی آیا امکان ندارد که یکباره بنیادگرایی سنی‌گرایانه و سلفی‌گرایی رشد کند و این گروه‌ها به انصارالاسلام و به گروه‌های خطرناک نزدیک شوند؟ آیا این استعداد در آن منطقه وجود دارد که ادامه این ماجرا زمینه را برای رشد اسلام‌گرایی تندرو فراهم کند؟

تصور می‌کنم که رشد آن‌ها هنگامی بود که گوران به خیابان رفت. اتحاد اسلامی و کومله اسلامی به آن اندازه نیرومند نبودند که قادر باشند اعلام کنند که ما می‌خواهیم حکومت نابود شود. آن‌ها نمی‌توانستند چنین ادعایی کنند.

 

-        یعنی دنبال گوران حرکت کرده‌اند.

 

آن‌ها از گوران استفاده کرده‌اند و به آن‌ها تکیه کرده‌اند. اگر گوران نبود آن‌ها به صورت مستقل نمی‌توانستند و نمی‌توانند کاری کنند؛ چون زمینه بسیار ضعیفی دارند، چون نیرومند نیستند. به همین دلیل همواره می‌خواهند از دین استفاده کنند. البته مردم این مسئله را می‌دانند که آنها از دین سوء استفاده می‌کنند.

 

-        پس شما احساس خطری در این زمینه نمی‌کنید؟

 

خیر! آن‌ها خطری محسوب نمی‌شوند. اما به عنوان یک حزب سیاسی همه به آن‌ها احترام می­گذارند.

 

-        آن دسته از علمای کرد و علمایی که خارج از سلفی‌ها و حرکت اسلامی قرار دارند، موضع‌شان در برابر مسائل چیست؟ آن‌ها طرفدار حکومت هستند یا گوران؟

بنده و همه مردم می‌دانیم که همه نوع عالم دینی وجود دارد. ما می‌بینیم و می‌دانیم که سیاست میان علمای دین و روحانی‌ها وجود دارد. به باور بنده مردم نه تنها در کردستان عراق، بلکه در کردستان ایران و تونس هم، می‌دانند که این احزاب اسلامی وجود دارند که با هدف کسب قدرت و سیاست فعالیت می‌کنند. می­‌دانیم که علمای دین، مانند استاد دانشگاه می‌تواند [عضو] یا یک پارتی و دمکرات کردستانی شود. یک عالم دینی حق دارد و می‌تواند که جزو اتحادیه میهنی، پارتی، زحمتکشان و کمونیست باشد. بسیاری از علمای دینی را می‌شناسیم که در کردستان عراق در حزب کمونیست فعالیت می‌کردند؛ این بدین معنی است که مردم در این جا می‌دانند که یک عالم دینی قبل از هر چیز یک انسان است. در این جا یک عالم دینی اگر مرتکب اشتباهی شود به دادگاه احضار خواهد شد؛ یعنی، عالم دینی در برابر قانون مانند استاد دانشگاه است و یک شهروند عادی محسوب می­شود. اگر در خدمت صلح و آرامش و درستی باشد مردم به او احترام می­گذارند و اگر قصد سوء استفاده از دین را داشته باشد، این را هم مردم می­فهمند.

 
[ دوشنبه 19 تیر 1391 ] [ 10:45 ] [ زیرك محمدیان،كامیاران،پالنگان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

زیرك محمدیان

لینک دوستان
امکانات وب

آفتاب روانسر- کلیک کن

وبلاگ پالنگان،پالنان

اخبار كردستانات

مشاهیر كرد

ممنون میشم اگه كد داخل مستطیل را در وبتون جا دهید آمار چندین وبلاگ

نشریه غرب

كد لو گوی ده لاقه ویه رده ی  )

تفسیر فی ظلال القرآن

فاتحه خوانی،سنت ها،بدعت ها

قرآن كُردی

کورد

هه نبانه بورینه

كد لو گوی یانه و شیعره كام )