لطفا از مرور گر فایر فكس استفاده كنید ...................................به نامی خودای گه وره و وه شه ویس ....هه‌رچه‌ن مه‌واچان فارسی شه‌که‌ره‌ن * کوردی جه‌ شه‌که‌ر به‌ڵ شیرین ته‌ره‌ن * یه‌قینه‌ن جه‌ ده‌ور دونیای پڕ ئه‌ندێش * هه‌رکه‌س دڵشاده‌ن وه‌ زوان وێش*خانای قبادی............................... مشاهیركُرد
کلیک کنید
شهید قاضی محمد

مشاهیركُرد
 
قالب وبلاگ

فراخوان نخستین همایش  » داستان کوتاه هورامی«

فیش حقوقی معلمان سراسر كشور

زكات علم نشر آن است

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
لینك دوستان

كتیب خانه ئه وین

كتاب خانه هورامان

هه ورامان هانه به رچه م

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

سه راو هه ولی

دانستنیها

Wimir|ویمیـــــر


ماموستا حسین علی نگین بی همتای موسیقی کردی
"ماموستا حسین علی در زمینه مقام بسیار توانا بود و اغلب مقام های منطقه گرمیان مانند "ئه‌ڵڵاوه‌یسی‌، خاوکه‌ر، خورشیدی‌، ‏مه‌قامی‌ به‌یات، ئای‌ ئای‌، حیجاز، عه‌جه‌م، سێ‌ گا، چوارگا و" ... را اجرا کرده است وی علاوه بر مقام در زمینه ترانه نیز موفق بوده و تاکنون کسی نتوانسته است به زیبایی وی آن ها ترانه ها را اجراکند."

خبرگزاری بین المللی کردپرس _ سرویس موسیقی: ماموستا حسین علی در سال 1925 در روستای زند ملایوسف هفته غار از توابع ناحیه داقوق کرکوک متولد شده است. وی به حسین علی گُرجی مشهور است و لقب " گُرجی " نیز از مادر بزرگش به وی رسیده است. مادر بزرگ ماموستا حسین علی زنی چُست و چابک بود و به دلیل همین ویژگی "گُرجی"  تبدیل به لقب این خاندان شد. حسین علی از همان دوران جوانی علاقه مند به هنر موسیقی و مقام بود و همراه با صدای "قه‌تار" و "ئه‌لاوه‌یسی" چوپان ها و کشاورزها بزرگ شده است. این هنرمند در سال 1948 به رادیو کردی بغداد رفته و در آنجا چند آهنگ ضبط کرده است. اولین آهنگی که حسین علی اجرا کرده آهنگ "وه‌ک قومری‌ سه‌ر باڵم شینه‌" بوده است. این هنرمند در زمینه مقام کردی مهارت خوبی داشته و با آثار هنرمندانی مانند علی مردان و عبدالله سعید کرکوکی آشنایی داشته و با این دو هنرمند بزرگ کارهای مشترکی نیز اجرا کرده است. ماموستا حسین علی در سال 1971 پس از آنکه در خانقین یک کنسرت اجرا می کند، بازداشت و شکنجه می شود.

حسین علی در سال 1991 در بغداد به دلیل مرض قند فوت می کند و در قبرستان شیخ معروف به خاک سپرده می شود، اما پس از 21 سال طبق وصیت خودش، پیکر وی توسط بستگانش از بغداد به کرکوک منتقل می شود و در گورستان شیخ محی الدین در نزدیکی مزار ماموستا علی مردان به خاک سپرده می شود. این هنرمند با وجود آنکه بی سواد بوده اما دارای چنان استعدادی بوده که در زمینه مقامات کردی و کارهای موسیقایی به مهارت بالایی رسیده است. او در دهه 50 و 60 میلادی از بغداد تا اقلیم کردستان در قامت یک هنرمند توانا و خوش صدا در عرصه هنر موسیقی به فعالیت پرداخته است. حسین علی هم عصر با "صلاح داود" بوده است. وی با مقام خوان های اصیلی مانند مام خزعل و مام شوکت - که کاکه یی بوده اند- هم عصر بوده و این ها بر هنر یکدیگر تأثیرگذار بوده اند.

ماموستا علی مردان درباره حسین علی در کتاب "بیره‌وه‌ری‌ ‏گه‌ڵای‌ پاییز" نوشته است: "حسین علی هنرمندی ملی و خوش صدا بود که شنونده را به جوش و خروش می آورد. او در روستای هفته غار بود که خودم هم از آنجا به بغداد آمدم. اما با افسوس سواد نداشت و در اجرای آهنگ ها با دشواری روبرو بود. اما با اینحال در زمینه پرداختن به هنر و موسیقی منطقه گرمیان از جوش و خروشی قابل توجه برخوردار بود." 

در مورد این مقام خوان نامدار کرد لازم دیدیم که با چند هنرمند مطرح و با تجربه گفتگو کنیم. در ابتدا از شوکر خیات رفتیم و وی در این باره گفت: "من در سال 1954 به واسطه کار هنری با حسین علی آشنا شدم و در ادامه با هم دوست شدیم. از آن به بعد ما به بهانه های مختلف در برنامه های مشترک هنری برگزار می کردیم. البته ما بیشتر کارهایمان را در مهمان خانه های منازل و مکان های عمومی و یا در خانقاه ها اجرا کرده ایم. من و ماموستا حسین علی برنامه های زیادی را برگزار کرده ایم به عنوان نمونه در جشن نوروز ما آهنگ اجرا کرده ایم. متأسفانه ما هیچکدام از این برنامه ها را ضبط نکرده ایم و همه به هدر رفتند زیرا آن زمان همانند امروز نبود، این وسایل امروزه برای ضبط در دسترس هستند آن زمان وجود نداشتند. این هنرمند در زمینه مقام بسیار توانا بود و اغلب مقام های منطقه گرمیان مانند "ئه‌ڵڵاوه‌یسی‌، خاوکه‌ر، خورشیدی‌، ‏مه‌قامی‌ به‌یات، ئای‌ ئای‌، حیجاز، عه‌جه‌م، سێ‌ گا، چوارگا و" ... را اجرا کرده است وی علاوه بر مقام در زمینه ترانه نیز موفق بوده و تاکنون کسی نتوانسته است به زیبایی وی آن ها ترانه ها را اجراکند. حسین علی جدا از مهارت ویژه ای که در عرصه هنر داشته است، در میان مردم نیز یک شخصیت دوست داشتنی بود.

در ادامه ماموستا عمر دریژ، فرزند مقام خوان حمه دریژ درباره جایگاه هنری ماموستا حسین علی گفت: "حسین علی پس از ماموستا علی مردان بهترین خواننده به ویژه در زمینه مقام خوانی محسوب می شود. وی توانایی ویژه ای در زمینه ادای مقامات و به ویژه مقامات اصیل کردی داشت داشت. ماموستا حسین علی کارهایش در رادیو کردی بغداد ضبط کرده و با اینکار توانسته است یک خلأ بزرگ را در موسیقی کردی پر کند. مجموعه کارهای هنری کردی که ضبط کرده مانع از میان رفتن آن مقام ها و ترانه ها شده است. حسین علی هنرمند صدای اصیل منطقه گرمیان بود. خاطرات زیادی با این هنرمند در تلویزیون کرکوک داشته ام. در اواخر دهه هشتاد میلادی من در تلویزیون کرکوک نوازنده بودم و آن زمان با حسین علی آشنا شدم و در چندین بزم شبانه با یکدیگر بودیم. او آهنگ می خواند و من نیز ساز می زدم. بارها با او و رمضان زامدار در خانه شوکت رشید جمع می شدیم و آهنگ اجرا می کردیم و بحث و گفتگوهای هنری انجام می دادیم و درباره مقام و آهنگ های کردی عقایدمان را ارایه می دادیم. متأسفانه آن همنشینی ها ضبط نشده اند. چند بار نیز ماموستا حسین علی را نزد پدرم دیدم وی معمولاً به مغازه پدرم می آمد. امیدوارم کاری برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره این هنرمند بزرگ منطقه انجام شود."  

در همین زمینه عمر محمد به ما گفت: "در دهه پنجاه حسین علی را شناختم و شنونده مقام و ترانه هایش بودم. در آن دوران شبی در یک کنسرت که حسین علی هم حضور داشت با یکدیگر آشنا و سپس با هم دوست شدیم. آن زمان حسین علی به عرصه مقام وارد شد، مقام خوان بسیار کم بود. می توانم بگویم بعد از علی مردان وی دومین فردی بوده که مقام های کردی را اجرا کرده است. این هنرمند بزرگ جدا از مقام های کردی مقام های مناطق شرق کردستان را هم اجرا کرده است. در دهه 60 میلادی، بسیاری اوقات به منزل ماموستا علی مردان که از اقوام ما بود می رفتم. علی مردان از حسین علی مانند یک هنرمند برجسته یاد می کرد و او را یک مقام خوان برجسته می دانست."

شیاو بێ‌ رۆژ برادر زاده حسین علی نیز درباره این هنرمند به ما گفت: "حسین علی گرجی 46 آهنگ و مقام اجرا کرده است. اولین اهنگ وی در سال 1948 در ایستگاه رادیویی بغداد گفته شده آن هم آهنگ "وه‌ک قومه‌ری‌ ‏سه‌رباڵم شینه‌" است. متأسفانه بسیاری آهنگ های او را اجرا می کنند ولی اشاره ای به این موضوع نمی کنند که کار حسین علی است. برای نمونه آهنگ های "ئامۆزا، دانه‌دانه ‌ از آهنگ های این هنرمند هستند که چندین هنرمند دیگر آن را اجرا کرده اند ولی اشاره ای به صاحب اثر نکرده اند.

گزارش: محمود نجم الدین

منبع: کوردستانی نوی

 

کد مطلب: 42873  |  تاریخ: ۱۳۹۲/۱/۲۲  |  ساعت: ۲۳ : ۱۷
برچسب ها: ماموستا حسین علی نگین بی همتای موسیقی کردی،
[ شنبه 16 اردیبهشت 1391 ] [ 19:26 ] [ زیرك محمدیان،كامیاران،پالنگان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

زیرك محمدیان

لینک دوستان
امکانات وب

آفتاب روانسر- کلیک کن

وبلاگ پالنگان،پالنان

اخبار كردستانات

مشاهیر كرد

ممنون میشم اگه كد داخل مستطیل را در وبتون جا دهید آمار چندین وبلاگ

نشریه غرب

كد لو گوی ده لاقه ویه رده ی  )

تفسیر فی ظلال القرآن

فاتحه خوانی،سنت ها،بدعت ها

قرآن كُردی

کورد

هه نبانه بورینه

كد لو گوی یانه و شیعره كام )

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic